شال و روسری دوره اشکانی و ساسانی

شال و روسری دوره هخامنشی
۱۳۹۵-۱۱-۱۴
شال و روسری در زمان خسرو پرویز
۱۳۹۵-۱۱-۱۴
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

روسری

آنچه تا کنون از انواع پوشش سر، کلاه، روسری ، دستمال، شال و همانند آن سخن گفتیم مربوط به دوره چندیدن قرن گذشته قبل از اسلام و زمان مادها تا دوران هخامنشی می باشد که دو دوره اشکانی و ساسانی را نیز در این مقاله دنبال می کنیم و پیشینه پوشش سر و استفاده از کلاه و دستار ( روسری ، دستمال یا شال) می پردازیم.

شال و روسری دوره اشکانی:

در کلاه و تاج عهد اشکانی بازتاب سبک هخامنشی بخوبی دیده می شود. از انواع تاجهای اشکانی، نوعی کلاه کوتاه نمدی مخروطی شکل که بادگار دوران سگاهاست و در عهد هخامنشی متداول بوده است ولی نوک مخروطی آن به بلندی دوره قبل نیست. گوش پوش های آن بلند بوده و تا روی شانه ها می رسیده است. در نقوش این نوع کلاه بر سر مغهای آن روزگار دیده شده، با این تفاوت که اطراف آن شیارهایی دیده می شود. در تندیسی که در لرستان (ایذه مالمیر) کشف شده، نوع پوشش و استفاده از کلاه و دستار ( روسری ، دستمال یا شال ) بر سر شاهان مشاهده می شود که مانند نوار دور سر پیچیده شده است. این نمونه پوشش ها را با جواهرات تزئین می کردند و گاه دور آن را با شوابه های بلند، که تا شانه می رسید، می پوشاندند و گاهی اوقات این آویزها را به دور کلاههای مخروطی نصب می کردند. از پوششهای سر اشکانی چیزی که در تاجهای دوره ساسانی تقلید شد، نواری همانند مدل روسری یا مدل شال است که از پشت آویزان می شد. عادت مهم دیگری که از زمان سلوکیان رواج داشته، جمع کردن مو به صورت قبه ای روی سر بوده است که در دوره ساسانی مانند گویی زرین اندازه های گوناگون بر تاج شاهان مشهود است. بر روی تاجی که در ترکستان کشف شده است، گل و هلال ماه و دوبال دیده می شود که در بسیاری از نقوش ساسانی نیز منقوش است. زنان درباری در عصر اشکانی با تاج مدور یا کنگره دار که همانند شالی بزرگ و پهن بوده است، مشاهده می شدند و پارچه ای نازک بر روی آن قرار می دادند که نحوه دوخت و نصب آن بر روی تاج در کتاب جلیل ضیاءپور ترسیم شده است. بر نقوش گلدانی از هاترا، نوار دور سر افراد که همانند روسری ، دستمال و شال می باشد، دقیقاً مشخص است.

شال و روسری دوره ساسانی:

در منابع این عصر چهار صد و اندی ساله، انواع سر پوش و تاج در نقوش متعدد مشاهده می شود. اساساً ترکیب لباس دربار ساسانی تلیدی از لباسهای عهد همخامنشی است که به دلایل مذهبی از جلال و ابهت آن کاسته شده و وجه تمایز آن فقط در تاج شاهان است، چون هر شاه جدیدی برای خود ترتیب می داده است. یکی از خصایص تاجهای ساسانی، کره ای است که بر روی آن تعبیه می شده و اندازه و وزن آن در تاج های مختلف متفاوت بوده است. این شکل کروی از یک رسم شرقی (رایج در هندوستان تا شرق ایران) که موهای جمع شده را دستمال و روسری ابریشمی می پوشاندند و این دستمال یا همان مدل روسری از انتهای بالا بیرون می آمد، اقتباس شده است، اما با گذشت زمان گوی جایگزین موی حقیقی گردید و نماد قدرت و زمین و خورشید شد. نقش سی و شش تاج ساسانی در مقاله هرمن گوتز آمده اما نام شاهان با انچه از حمزه اصفهانی وایت شده است کاملاً منطبق نیست. در تمام سی و شش طرح کلاه کوچکی اصل تاج را تشکیل می دهد و بر دور یا انتهای پشت یا روی آن، علاماتی قرار می دادند. روی یک تاج اردشیر و دو تاج شاپور و تاج بهرام اول، گوش پوشهای زمان هخامنشی دیده می شود. بر تاج اردشیر اول دایره هایی ریز که در برگیرنده و محاط بر تاج است وجود دارد و هلال ماه بر آن منقوش است. در تاج اردشیر کره تعبیه شده است و در بیست تاج از سی و شش تاج موجود نیز کره دیده می شود. کنگره هایی که نماد کوه است، در تاج شاپور وجود دارد و در هجده تاج دیگر تکرار گردیده است. شما عزیزان میتوانید برای خرید شال و خرید روسری به صورت آنلاین یا تلفنی اقدام کنید و شال و روسری خود را به صورت رایگان مقابل درب منزلتان تحویل بگیرید .

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
n
n

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *